Dylan Cozens je na letošnjem prvenstvu dosegel že osem golov. Foto: Reuters

V prvih dveh tretjinah sta mreži na dvoboju svetovnih prvakov in gostiteljev prvenstva mirovali, potem pa so Kanadčani odlično odprli zadnji del srečanja. Po sedmih sekundah so kaznovali češko izključitev in na začetku 42. minute povedli. Dylan Cozens je dobil sodniški met, spravil ploščico do Nicka Paula, ki mu jo je vrnil, ta pa je nato z močnim strelom načel domačo mrežo.

Hokej: Kanada potrdila prvo mesto v skupini A

Osem minut pozneje so Čehi izenačili, prav tako ob igralcu več na ledu, izjemno natančno podajo z leve strani na desno Martina Nečasa pa je izkoristil Dominik Kubalik. Manj kot dve minuti zatem je Damon Severson pridobil plošček, potem pa našel samega Dawsona Mercerja, ki ga je z bekendom poslal pod prečko. Čez dobre štiri minute se je češka mreža zatresla še enkrat, Brandon Hagel pa je povišal na 3:1.

Toda na krilih izjemnega vzdušja so se domači hokejisti vrnili v igro. Ob igri 6:4, saj so imeli "powerplay", hkrati pa so zaigrali še brez vratarja, je silovito z modre črte sprožil David Špaček, pred vrati je plošček zadel Ondreja Palata in končal v mreži. Do konca so ostale še tri minute, nekaj manj kot dve minuti pred iztekom rednega dela pa je za izenačenje poskrbel kapetan Roman Červenka, ki je izjemno natančno zadel iz desnega kota. Odločitev je padla v četrti minuti podaljška, ko je Cozens ob igralcu manj uspešno zaključil protinapad.

Britanci razblinili avstrijske upe

Avstrija je bila do zadnjega dne v igri za uvrstitev v četrtfinale, vendar je nato s 4:2 klonila pred Veliko Britanijo, ki je že predtem izpadla iz elite, in tako ostala brez možnosti za preboj med osem. Avstrijci, ki so se v Pragi izkazali z dobrimi igrami proti velesilam, ko so celo ugnali Fince, so povedli, potem pa prejeli dva zadetka ob igralcu manj. V razmiku petih minut so Britanci v zadnji tretjini zadeli še dvakrat in avstrijskih sanj je bilo konec.

Četrtfinale, četrtek:

KANADA - SLOVAŠKA

ZDA - ČEŠKA

ŠVEDSKA - FINSKA

ŠVICA - NEMČIJA

“Bili smo tako blizu. Morali bi premagati Veliko Britanijo in potem upati, da Švica nekaj naredi. Trenutno je res težko. Ne vem, kdaj, če sploh kdaj bomo imeli še takšno priložnost,“ je bil razočaran Benjamin Baumgartner. Thomas Raffl pa je dodal: “Začeli smo zelo dobro in imeli vse pod nadzorom, potem pa te kazni. Za nami je izjemen turnir, najboljši v moji karieri. Res sem se zabaval. Ko smo dobro igrali proti Finski, Kanadi in Švici, je bilo nekaj posebnega. To bomo ohranili v spominu in skušali graditi za naprej.“ Avstrija je nazadnje v četrtfinalu svetovnega prvenstva igrala pred 30 leti.

Avstrijce poraz in zapravljena priložnost lahko še toliko bolj bolita, saj so Švicarji zvečer ugnali Finsko (3:1). Levi so bili tako četrti v praški skupini in se bodo v četrtfinalu pomerili z velikimi tekmeci Švedi, ki so v Ostravi slavili na vseh tekmah. Nazadnje so s 6:1 ugnali Slovaško. Ta bo v četrtfinalu izzvala Kanado, druga dva para pa sta Švica - Nemčija in ZDA - Češka.